Opisy ryb morskich
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Rozwodząc się nad pięknem akwarystyki morskiej nie sposób nie wspomnieć o "Kometce". Jest to ryba bajecznie ubarwiona, hipnotyzuje zarówno swoim wyglądem, jak i zachowaniem. W naturze występuje na Malediwach, Mikronezji, Szeszelach, Wyspach Marschalla, Wyspach Ryukyu, Wyspach Tuamoto, w Wietnamie, Mozambiku, Tanzanii, Kiribati, Australii, Egipcie, Fiji, Indonezji, Indopacyfiku, Japonii, czy w Morzu Czerwonym. Jest więc dość rozpowszechniona w środowisku naturalnym.

Calloplesiops altivelis ma podłużne ciało o ciemnej barwie (ciemnoniebieski, kruczoczarny) oraz kontrastującymi idealnie białymi kropkami. Płetwy są długie i identycznie ubarwione jak ciało.

Jest to ryba spokojna wręcz ustępliwa w większości zbiorników, choć zdarzają się jednak wyjątki. Dostojnie pływa prezentując swoje barwy. Bezproblemowa w akwarium, idealnie nadaje się do rafy, lecz niedokarmiona potrafi zaatakować np. krewetkę. Zjada wszystkie mięsne pokarmy. Podczas karmienia należy zadbać, aby jedzenie trafiło w okolicę jej pyska, ponieważ ryba jest dość powolna i w przeciwnym wypadku zostanie uprzedzona przez współmieszkańców.

Z własnych doświadczeń zauważyłem, że gdy przestaję ją karmić, wystawia pysk nad wodę, jakby upewniała się, czy to na pewno koniec "pory obiadowej".


fot. Rafał Nakoneczny - Calloplesiops altivelis

Kometka długo aklimatyzuje się i przyzwyczaja do nowego zbiornika. Przez pierwsze tygodnie raczej siedzi ukryta w skale, wychodząc tylko do jedzenia. Należy jej zapewnić jak najwięcej grot i kryjówek. Wybiera miejsca o małym prądzie wody, stojąc nieruchomo nawet przez godzinę.

W jej ubarwieniu możemy znaleźć bardzo ciekawy element jakim jest fałszywe oko. Służy ono nie tylko przestraszeniu napastnika, ale także zdarza się, że napastnik atakuje właśnie tą część ciała ryby, dzięki czemu uchodzi ona w naturze z życiem.

Ryba dorasta do 20 cm długości. Ze względu na rozmiar należy zapewnić jej akwarium od około 400 litrów wzwyż. Woda powinna mieć temperaturę od 24°C do 26°C oraz zasolenie około 1,024.

Zdarzają się przypadki rozmnożenia ryby w akwariach, aczkolwiek większość osobników w handlu pochodzi z odłowu.

Ryba jest coraz mniej spotykana, a zdecydowanie godna polecenia jako idealna ozdoba akwarium rafowego. Zdecydowanie nie polecałbym jej początkującym.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!