Opisy ryb morskich


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Konik morski

Koniki morskie są bardzo ciekawym gatunkiem o specyficznym wyglądzie i zachowaniu. W Polsce często nazywane są także pławikonikami.

Opisywany gatunek dorasta do 15 cm długości i pochodzi z Oceanu Atlantyckiego.

Pamiętajmy o tym, że koniki morskie to ryby, mimo zupełnie innego wyglądu. Ich głowa przypomina głowę konia i figurę szachową, stąd też nazwa konik morski.

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Konik morski

Należą one do rodziny igliczniowatych, pływają w pionie a do poruszania się używają płetwy grzbietowej i płetw piersiowych. Sprawia to, że są one słabymi pływakami. Co ciekawe, a zarazem odróżniające koniki od innych ryb to ich ogon. Nie posiadają one płetwy na ogonie, a w dodatku przypomina on bardziej ogon ssaka i jest ruchliwy. Używają go głównie do chwytania się np. koralowców. Zamiast łusek ich ciało pokrywają kostne płytki.

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Konik morski

Konik morski ma w sobie coś z kameleona - PRAWDA, czy FAŁSZ?

Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Oprócz w miarę powolnych ruchów, koniki morskie upodabniają się ubarwieniem do otoczenia (kamuflują się). Ich ciało pokryte jest dodatkowo wyrostkami, dzięki czemu czasami ciężko jest je zauważyć, gdyż wyglądają jak część rafy. Warto wspomnieć poruszając temat porównania koników do kameleonów o ich oczach. Podobnie jak u tych gadów ich oczy są wypukłe i mogą poruszać się niezależnie od siebie.

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Konik morski

Koniki, a inni mieszkańcy akwarium?

Niestety koniki morskie nie nadają się do trzymania w akwariach wielogatunkowych. Jedynymi ich współmieszkańcami mogą być nieagresywne bezkręgowce, gdyż ryby te są bardzo spokojne i raczej starają się trzymać od "wszystkiego" z daleka.

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Konik morski

Karmienie = utrapienie i coś z mrówkojada?

Jeśli zdecydujemy się na hodowlę koników morskich, łatwo z karmieniem nie będzie, aczkolwiek zdarzają się wyjątki i hodowcy, którzy twierdzą że po prostu wrzucają pokarm, a zwierzęta radzą sobie same. Odżywiają się głównie drobnym planktonem, a w sklepach znajdziemy wiele pokarmów, którymi można je nakarmić. Niestety koniki nie pływają za pokarmem, tylko czekają aż ten zbliży się do okolicy ich pyska. To właśnie w tym momencie chciałbym porównać je do mrówkojada, gdyż zasysają one swoją zdobycz. W akwarium najlepiej podstawiać im jedzenie pod sam pyszczek.

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Konik morski zasysający swoją zdobycz

Tata, czy mama i coś z kangura?

Czas na poruszenie tematu rozmnażania koników, bo przecież nic tak nie cieszy akwarysty, jak potomstwo hodowanych zwierząt. Tylko teraz pytanie, kto jest tatą, a kto mamą? Otóż na świat przychodzą małe żywe koniki. Nie jest to jednak takie proste, gdyż "rodzi" je samiec. W jaki sposób? Kolejne porównanie do innego zwierzęcia, tym razem kangura. Otóż u samca tworzy się specjalna torba lęgowa. Podczas godów to właśnie do niej samica składa ikrę, która dopiero tam zostaje zapłodniona. Następnie samiec nosi ją kilka tygodni do czasu wyklucia się młodych, które od razu są samodzielne. Poród odbywa się głównie nocą i trwa nawet kilka godzin, a małe koniki wyglądają jak miniatury rodziców.

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Konik morski narybek

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Koniki morskie narybek

Nie da się ukryć, że gatunek sprawi wiele satysfakcji, aczkolwiek nie polecałbym go dla początkujących morszczaków.

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Koniki morskie

Akwarium dodatkowo musi być przystosowane w specjalny sposób do hodowli tych zwierząt. Należy zadbać o dość dobre oświetlenie i słabą cyrkulację. Poza tym w zbiorniku powinno być wiele elementów, których koniki morskie będą mogły się chwytać.

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Koniki morskie chwytające się siatki

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Koniki morskie

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Konik morskie chwytające się siatki

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Koniki morskie

 
fot. Hania Duszyńska-Fijałkowska - Koniki morskie chwytające się siatki

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!