Mięczaki morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

W naturze gatunek ten spotkamy m.in. w takich miejscach jak Indo-Pacyfik, Japonia, Australia, Egipt, czy Morze Czerwone. Spotkamy je na głębokości do około 50 metrów, choć widywane są również na płyciznach. Ciężko je dostrzec ze względu na niewielki rozmiar oraz kolorystykę.

Zwierzęta te są bardzo często spotykane w akwariach morskich, choć na ogół nie są one sprzedawane w sklepach. Do domowych zbiorników trafiają jako pasażerowie na gapę wraz ze szczepką, czy żywą skałą.


fot. Michał Cebo - Stomatella auricula

Należą one do rodziny Trochidae. Dorastają do około 2 cm długości muszli, choć na ogół są one mniejsze. Niestety gatunki Stomatella sp. często są mylone ze względu na podobieństwo do siebie. Muszla ślimaków jest owalna i gładka przez co wygląda na wręcz wypolerowaną. Czasami porastają ją glony wapienne. Jest na tyle małe, że uniemożliwia ślimakowi całkowite schronienie się w niej przez co są one bardziej narażone na ataki drapieżników. Długość stopy może dochodzić nawet do około 5 cm, choć w zbiornikach zwierzęta te rosną na ogół mniejsze.

Można je hodować już w niewielkich nano zbiornikach morskich o pojemności od około 20 litrów. Są uważane za bardzo pożyteczne, ponieważ czyszczą akwarium z detrytusu oraz glonów, dlatego też poleca się je do tzw. ekipy czyszczącej. Nie pogardzą również pokarmami podawanymi pozostałym zwierzętom, zwłaszcza roślinnymi. Ich aktywność można zaobserwować głównie w nocy, a jak na ślimaki są dość szybkie. Schronienie znajdują we wszelkiego rodzaju szczelinach skalnych.


fot. Michał Cebo - Stomatella auricula

Gatunek ten jest bardzo prosty w hodowli i nadaje się także dla początkujących akwarystów morskich. Z powodzeniem potrafi rozmnażać się w domowych warunkach.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!