Mięczaki morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish
fot. Mariusz Król - Columbella mercatoria


fot. Mariusz Król - Columbella mercatoria

Jest to ślimak o którym bardzo mało informacji znajduje się w internecie. W naturze występuje on w Brazylii, na Florydzie, Karaibach i w Stanach Zjednoczonych.

Mimo tego, iż nie znajdziemy o nim wiele wiadomości, sporo można zaobserwować we własnym zbiorniku. Otóż ślimaki te rosną bardzo małe i praktycznie nie przekraczają 1 cm długości.


fot. Mariusz Król - Columbella mercatoria

Należy do rodziny Columbellidae i jest świetnym glonożercą, który powinien znaleźć się w każdym domowym akwarium morskim.


fot. Mariusz Król - Columbella mercatoria

Należy zapewnić mu wodę o temperaturze od 24°C do 27°C.


fot. Mariusz Król - Columbella mercatoria

Ślimaki te trafiają do naszych akwarium przede wszystkim wraz z żywą skałą, natomiast jeśli nie przywędrowały do nas tą drogą, warto poprosić jakiegoś akwarystę o kilka sztuk. Nie są trudne do rozmnożenia i w sprzyjających warunkach mnożą się bardzo często. Swoje jajeczka składają z reguły na szybie w postaci kuleczek pod przeźroczystym i owalnym "kokonem". Zdarza się często, że młodych nie udaje się odchować ze względu na posiadanie takich zwierząt jak krewetki czyszczące. Niejednokrotnie można zaobserwować skorupiaki, które zajadają się ślimakami Columbella.


fot. Mariusz Król - Columbella mercatoria

Można go hodować już w najmniejszych solniczkach i śmiało polecić początkującym morszczakom. Niektóre z nich mają bardzo ciekawe wzory na muszlach.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!