Makroglony i glony
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

W naturze Halimeda sp. w zależności od konkretnego gatunku spotkamy w wielu miejscach takich jak m.in. Kuba, Belize, Singapur, Karaiby, czy Australia.


fot. Karol Kromlicki - Halimeda sp.

Istnieje wiele gatunków tego bardzo ciekawego makroglonu, a niektóre z nich różnią się bardzo nieznacznie.

Należy do rodziny Halimedaceae.

Jak to z makroglonami bywa, również ten gatunek nie jest wymagający i potrafi rosnąć również w dość zapuszczonych akwariach. Nadaje się on idealnie do refugium, ale często dzięki ciekawemu wyglądowi trafia również do zbiornika ogólnego. Trzeba pamiętać, aby kontrolować jego populację, ponieważ może on zbyt mocno rozprzestrzenić się po zbiorniku.

Przyrasta on samoistnie do podłoża, choć potrzebuje na to trochę czasu. Wygląda jakby był zbudowany z pojedynczych liści wyrastających jeden z drugiego w rzędzie.

Co bardzo ciekawe w Australii potrafi tworzyć całe połacie, a jeden z gatunków, konkretnie Halimeda tuna jest również uważany za bardzo smaczny i zajadany z solą, oliwą oraz octem.

Gatunek ten jest bardzo prosty w hodowli i śmiało nadaje się także dla początkujących akwarystów morskich.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!