Makroglony i glony
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

W naturze Halymenia durvillei spotkamy w takich miejscach jak Indopacyfik, Malezja, Sri Lanka, Tajlandia, Filipiny, Australia, Fiji, Singapur, czy chociażby Malediwy. 


fot. Katarzyna Nowicka - Halymenia durvillei

Istnieje wiele gatunków czerwonych makroglonów, jednak opisywany jest bardzo ciekawy. Nazywany bywa oddechem smoka ze względu na swoją kolorystykę oraz kształt, który można porównać do płomienia.

Należy do rodziny Halymeniaceae.


fot. Katarzyna Nowicka - Halymenia durvillei

Nie wymaga specjalnych warunków i potrafi rosnąć nawet w bardzo zapuszczonych zbiornikach. Idealnie nadaje się jako pozycja do refugium, choć dzięki swemu wyglądowi często znajduje również miejsce w zbiorniku głównym. Należy kontrolować aby za bardzo nie rozprzestrzenił się w akwarium, choć na ogół nie jest to trudne.

Samoistnie raczej ciężko przyrasta do podłoża i potrzebuje na to dużo czasu. Jest on stosunkowo śliski w dotyku. Ma piękną czerwono-bordową kolorystykę z elementami pomarańczowego, które na ogół są widoczne bardziej w niebieskim oświetleniu.

Można zaobserwować zależność pomiędzy szybkością wzrostu oraz kształtem, a oświetleniem w zbiorniku. Jeśli światła będzie za mało glon bardzo słabo rośnie, a z kolei przy zbyt mocnym oświetleniu i zbyt szybkim wzroście może zmieniać kształt i być mniej atrakcyjny.

Gatunek ten jest bardzo prosty w hodowli i śmiało nadaje się także dla początkujących akwarystów morskich.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!