Makroglony i glony
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

W naturze Valonia sp. występuje w wielu miejscach na świecie takich jak: Australia, Indopacyfik, Morze Czerwone, Ocean Indyjski, czy Japonia.


fot. Dawid Pulczyński - Valonia sp.

Jest niczym innym jak glonem jednokomórkowym, gdzie jeden bąbelek jest zarazem jedną komórką. Niestety w akwariach pojawia się niechciana np. przyniesiona wraz ze szczepką.

Należy do rodziny Valoniaceae i jeden bąbelek potrafi osiągać około 2 cm wielkości, choć na ogół są mniejsze. Rozrastają się w taki sposób, że praktycznie przylegają do siebie, przez co można je porównać np. do winogron.


fot. Dawid Pulczyński - Valonia sp.

Bardzo szybko się rozrasta w sprzyjających warunkach przez co staje się prawdziwą plagą w akwarium morskim. Często nieświadomi akwaryści próbują usuwać ją mechanicznie co skutkuje na ogół pogorszeniem stanu rzeczy. Gdy już zdecydujemy się na tego rodzaju walkę poprzez mechaniczne usuwanie, warto robić to poza akwarium i starać się aby bąbelki nie pękały. Pękniecie kulki w zbiorniku skutkuje na ogół dodatkowym "rozsianiem" tego glonu.

Do walki z plagą można użyć zwierząt, które chętnie się nią zajadają. Takimi zwierzętami są niektóre kraby jak tzw. Mitrax, Percnon gibbesi, czy czasami w niej gustujący ciekawy krab pustelnik Calcinus leavimanus. Dodatkowo niektóre pokolce oraz tzw. borsuk, czyli Siganus vulpinus również mogą zajadać się tymi niechcianymi zielonymi kuleczkami.

Nie wymaga specjalnych warunkach i potrafi rosnąć nawet w bardzo zapuszczonych zbiornikach. Kuleczki na ogół są w różnych odcieniach koloru zielonego.

Jest to glon bardzo prosty w hodowli, choć zdecydowanie nie jest pożądany w zbiorniku.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!