Krewetki morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

ZOBACZ NASZ FILM!
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/wQposEqajfE

Saron marmoratus to bardzo ciekawa krewetka, która nazywana była kiedyś Palaemon marmoratus. Polska nazwa tego gatunku to krewetka marmurkowa i należy ona do krewetek czyszczących.


fot. Mariusz Król - Saron marmoratus

Jeżeli chodzi o taksonomię, to tutaj są pewne nieścisłości. Ogólnie zaliczana jest ona do rodziny Thoridae, ale niektórzy uznają ją za zwierzę z rodziny Hippolytidae. Obie te rodziny to krewetki czyszczące nazywane również czasami broken back shrimp czyli w tłumaczeniu krewetki złamane.

Skorupiaki te w naturze spotkamy w Indopacyfiku, czyli w wodach morskich Oceanu Indyjskiego i Oceanu spokojnego. Można ten gatunek nazwać inwazyjnym, ponieważ dotarł do Morza Śródziemnego. Morze Śródziemne stało się dla niego dość przyjaznym środowiskiem, gdzie dość dobrze się zadomowił. Dotarł do niego prawdopodobnie Kanałem Sueskim. Bardzo często spotkamy je w Morzu Czerwonym, Australii, czy na Hawajach.


fot. Mariusz Król - Saron marmoratus

Zamieszkują rafy koralowe do głębokości około 12 metrów, jednak zdecydowanie częściej wybierają wszelkiego rodzaju laguny również wśród skał.

Krewetki te są bardzo ciekawe jeśli chodzi o wygląd. Osiągają wielkość około 5 cm. Samo ciało można kształtem nazwać jako garbate. Zarówno na krawędzi grzbietu, jak i na samym pancerzu znajdują się kolce w ilości do 2 na grzbiecie i średnio 3 lub 4 na pancerzu. Kolce znajdziemy również na krawędzi brzusznej i tutaj jest ich znacznie więcej, bo od 8 do 10. Bardzo ciekawe w wyglądzie są szczeciny przypominające nieco irokeza. Znajdziemy je na odwłoku oraz grzbiecie krewetki. Samce mają je rzadsze od samic u których widoczna jest struktura szczecin na pierwszej parze ich nóg.


fot. Mariusz Król - Saron marmoratus

Na nogach skorupiaków zobaczymy poprzeczne paski w dwóch kolorach tj. brązowym i niebieskim. Krewetka ta ma niewątpliwie ciekawą zdolność, którą można porównać trochę do kameleona. Otóż w ciągu dnia ich kolor jest na ogół zielonkawy, czy to zielonkawo-niebieski, natomiast nocą często zmieniają ubarwienie przywdziewając szaty w odcieniach czerwieni.
Na ciele znajdują się liczne plamki i wzory, dzięki którym krewetki zawdzięczają właśnie polską nazwę marmurkowe, ponieważ często przypominają strukturę kamienia marmuru. Ich ubarwienie jest idealnym kamuflażem, który często w naturze wręcz zlewa się z podłożem. Gdy się wystraszą powoli chowają się w kryjówce. Jeśli jednak poczują się silnie zagrożone potrafią bardzo szybko odbić się wręcz na określoną odległość celem ucieczki przed drapieżnikiem. Są gatunkiem bardzo spokojnym, który potrafi zastygać w bezruchu i często bywa mało aktywny.

Zwierzęta te są bardzo proste w hodowli. W środowisku naturalnym przesiewają podłoże wyjadając wszystko co uznają za możliwe do spożycia jak plankton, padlinę, czy wszelkiego rodzaju resztki organiczne. W akwariach zyskały ogromną popularność, choć bywa że trudno je spotkać w handlu. Przyjmują wszelkie pokarmy zarówno suche jak i mrożone.


fot. Mariusz Król - Saron marmoratus

Moim zdaniem są to bardzo ciekawe zwierzęta nadające się także dla początkujących akwarystów morskich.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!