Krewetki morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Krewetki czyszczące swoją nazwę posiadają nie bez powodu. Zjadają one bowiem pasożyty, które żerują na innych rybach. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że potrafią one oczyścić z tkanek martwych oraz nieproszonych gości także takie ryby jak mureny, które mimo "mięsożerności" nie atakują krewetek, ale czerpią z nich korzyści.

Podobnie z innymi rybami, które wręcz nadstawiają się krewetce. Uchylają nawet pokrywy skrzelowe z których krewetka również pozbywa się pasożytów. W akwariach podczas przeprowadzanych prac można zaobserwować jak krewetka próbuje czyścić ręce akwarysty. Ma to prawdopodobnie związek ze złuszczającym się naskórkiem, który jest tkanką martwą. W naturze spotykane są na rafach koralowych Oceanów Indyjskiego i Spokojnego oraz w Morzu Czerwonym, gdzie żyją w parach, lub grupach. Dlatego też w domowym zbiorniku warto zapewnić im towarzystwo dla lepszego samopoczucia stworzeń.


fot. Mariusz Król - Lysmata amboinensis

Skorupiaki te są rozpoznawane przez ryby dzięki swojemu charakterystycznemu ubarwieniu. Ich ciało jest pomarańczowawe, szczypce i czułka białe, a wzdłuż ciała biegną biało-czerwone pasy.

Nadają się już do niewielkich zbiorników o pojemności od 50 litrów.

Dorastają średnio do 5-6 centymetrów. W odpowiednich warunkach dość często zrzucają wylinkę. Warto zadbać o odpowiednią ilość jodu w wodzie, który jest niezbędny do prawidłowego odbudowania ich pancerza.

Jako pokarm przyjmują praktycznie każde pokarmy dla ryb i skorupiaków morskich, żywią się oczywiście także detrytusem. W akwarium można zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko pogoni krewetki za pokarmem. Tuż po wrzuceniu jedzenia do zbiornika, krewetka biegnie czym prędzej, aby złapać choć odrobinę.

Skorupiaki te są bardzo spokojne i można je hodować z większością zwierząt morskich. Ważne jest, aby to inne zwierzęta im nie zagrażały. Oprócz tego ich hodowla nie stanowi problemów, dlatego śmiało można je polecić początkującym akwarystom.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!