Kraby pustelniki morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Jest to bardzo często spotykany w handlu gatunek kraba pustelnika. W naturze występuje w Afryce, Australii, Indonezji, Keni, na Filipinach, Szeszelach, Mauritiusie i Wyspach Marschalla.

Jak każdy krab pustelnik żyje on w opuszczonych muszlach ślimaka. Muszle te zmienia wraz z wiekiem i wzrostem. Należy więc zapewnić mu opuszczone muszelki w różnej wielkości. Jeżeli nie przypasuje sobie żadnej z nich może dojść u niego do agresji w stosunku do żywych ślimaków. W momencie, gdy spodoba mu się muszla jednego z nich istnieje ryzyko, że krab eksmituje ślimaka zabijając go w celu pozyskania nowego domku. Po zrzuceniu wylinki potrafi ukryć się na kilka dni. Warto zadbać również o odpowiednią ilość jodu w wodzie, który odgrywa ważną rolę w budowie nowego pancerza skorupiaka.

Krab jest doskonałym zjadaczem wszystkich resztek pokarmu z akwarium. Dlatego też poleca się go do tzw. "ekipy czyszczącej". Jest dość szybki i czasami można zaobserwować jak "biegnie" podczas karmienia do opadającego niżej pokarmu.


fot. Mariusz Król - Calcinus elegans

W sklepie możemy spotkać go również pod nazwą Blue hermit crab, 

Dorasta do około 5 cm długości i jest bardzo spokojnym pustelnikiem. Minimalne akwarium to około 50 litrów przy młodych osobnikach i około 80 litrów przy dorosłych krabach. Temperatura wody powinna mieć od 23°C do 32°C.

Karmimy go wszelkiego rodzaju pokarmami mrożonymi i suchymi przeznaczonymi do akwarystyki morskiej.

Hodowla kraba jest bardzo prosta i nadaje się on już dla początkujących morszczaków.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!