Kraby pustelniki morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Paguristes cadenati w naturze występuje na Wyspach Bahama, Karaibach i Florydzie. Jest to krab pustelnik, który znakomicie nadaje się do każdego akwarium rafowego. Polską nazwę krab czerwononogi zawdzięcza swojemu ubarwieniu.

Ten czerwononogi krab jest przede wszystkim bardzo mały i dorasta do zaledwie 3-4 cm długości.


fot. Mariusz Król - Paguristes cadenati

Jest to bardzo spokojny gatunek, który zajada się głównie algami i glonami. Dodatkowo filtruje on podłoże wybierając z niego resztki pokarmów, dlatego też doskonale spisuje się jako część ekipy czyszczącej. Oprócz tego piasek jest w ten sposób przez niego napowietrzany.

Co bardzo ważne jest zupełnie bezproblemowy i nadaje się już do niewielkich zbiorników. Można go hodować w akwariach od 50 litrów.

Woda powinna mieć temperaturę od 23°C do 28°C.


fot. Mariusz Król - Paguristes cadenati

Karmimy glonami, pokarmem suchym i mrożonym, a także można spróbować podawać mu sałatę.

UWAGA: Krab nigdy nie zjada korali, co jest niewątpliwie jego plusem. Istnieją również przypadki rozmnożenia go w akwarium. Największym problemem jest jednak nie tylko wykarmienie potomstwa, ale znalezienie mu odpowiednio maleńkich muszelek.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!