Koralowce SPS


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Mariusz Król - Porites lobata

W naturze gatunek spotkamy w takich miejscach jak Fiji, Guam, Kiribati, Indopayfik, Indonezja, Papua Nowa Gwinea, Polinezja Francuska, Palau, Nowa Kaledonia, Hawaje, Samoa, Wyspy Wielkanocne, Wyspy Marschalla, czy Filipiny.

Należy do rodziny koralowców twardych z małymi polipami SPS.

Minimalna wielkość akwarium do hodowli to około 150 litrów pojemności. Parametry wody powinny być stabilne, a woda mieć temperaturę od 24°C do 27°C.

Zwierzęta te dorastają tworząc kolonie około 30 cm wielkości. Potrzebują mocnej cyrkulacji i mocnego oświetlenia.


Fot. Mariusz Król - Porites lobata

Odżywia się głównie dzięki światłu przez symbiotyczne glony (zooksantele), ale warto dokarmiać go mrożonkami typu mysis, plankton, czy pokarmy specjalnie przygotowane dla koralowców SPS, wtedy rośnie znacznie szybciej. W zbiorniku powinien być bardzo niski poziom fosforanów i azotanów, od którego zależy nie tylko życie zwierząt, ich wzrost, ale i kolor.

Szczepienie koralowców jest bardzo proste i polega na ułamaniu kawałka osobnika i przyklejeniu go za pomocą specjalnego kleju do podstawki. Bardzo ciekawy jest sposób rozrostu koralowca, który rośnie po skale na której jest przytwierdzony. Dodatkowo posiada szkielet koloru niebieskiego, czasami niebiesko-fioletowy oraz różnokolorowe polipy, dzięki czemu wygląda jak tęcza.

Ten koralowiec sam w sobie nie jest na tyle ładny, aby zyskać ogromną popularność, którą się cieszy. Powodem jego popularności są wieloszczety (rurówki), które chętnie go zamieszkują. Rurówki te mogą być w najróżniejszych kolorach i jest to gatunek nazywany rurówką choinką Spirobranchus giganteus.

Jeżeli zależy nam na rurówkach zamieszkujących koralowiec, nie możemy posiadać zwierząt, które mogą się nimi odżywiać.

Zwierzę nie nadaje się dla początkujących akwarystów.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!