Koralowce SPS
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Seriatopora caliendrum

W naturze spotkamy ją w takich miejscach jak: Indie, Kambodża, Iran, Sudan, Myanmar, Comores, Pakista, Mozambik, Mauritius, Mikronezja, Morze Koralowe, Morze Czerwone, Morze Południowo-chińskie, Ocean Indyjski, Papua Nowa Gwinea, Singapur, Sri Lanka, Szeszele, Tajwan, Tajlandia, Wyspy Marschalla, Wyspy Salomona, Nowa Kaledonia, czy Australia.

Należy do koralowców twardych SPS i rośnie średnio do około 20 cm wielkości. 


Fot. Mariusz Król - Seriatopora caliendrum

Wymaga stabilnych parametrów w akwarium i temperatury wody od 24°C do 27°C. Dodatkowo należy zadbać o silne oświetlenie i mocną cyrkulację w miejscu, gdzie planujemy go przytwierdzić. Przy dobrym oświetleniu i prawidłowych parametrach wody można zaobserwować szybki przyrost koralowca. W momencie posiadania wysokich parametrów fosforanów i azotanów koralowce mogą zmieniać kolor na brązowy. Ciężko jest im później powrócić do swojej kolorystyki, dlatego SPS-y nie nadają się do niedojrzałych zbiorników, ani zbiorników z wahającymi się parametrami.

Odżywiają się dzięki światłu za pomocą symbiotycznych glonów (zooksanteli). Dokarmiamy drobnymi mrożonkami jak plankton, czy ikra homara, ale również pokarmami w płynie i pokarmami suchymi dedykowanymi do karmienia koralowców twardych.

Szczepki tworzymy poprzez odcięcie fragmentu koralowca i przytwierdzenie go do podstawki za pomocą odpowiedniego kleju.

Koralowiec można z powodzeniem hodować już w akwariach od około 100 litrów pojemności i jak na SPS nie jest trudny w hodowli.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!