Koralowce miękkie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

fot. Mariusz Król - Lobophytum sp. 02

Lobophytum sp. 02 to bardzo estetycznie wyglądający koralowiec miękki. W naturze spotykany w Indopacyfiku.

Jak Wszystkie koralowce miękkie nadaje się on już dla początkujących i nie jest zbytnio wymagający. Podobnie jak chociażby Sarcophyton zaliczany jest on do korali skórzastych, co ma związek ze sposobem wzrostu korala. Otóż zrzuca on warstwę "skóry", a następnie następuje jego przyrost. Wygląda to jakby z korala zwisała pajęczyna, lub jakby unosiła się nad nim mgła. W tym czasie koral nie pompuje się tak mocno. Oprócz tego jego ciało jest dość pomarszczone.

Wymaga wody o temperaturze od 24°C do 27°C. Oświetlenie powinno być dość silne, a cyrkulacja średnia.


fot. Mariusz Król - Lobophytum sp. 02

Zdarza się, że zamieszkują go błazenki tworząć tzw. naturalny dom (natural house). Przytulają się wtedy do niego między jego wystawionymi polipami. Warto dodawać do wody jod i strony pamiętając, że pierwiastki te są ulotne.

Minimalne wymagania dla niewielkich osobników to małe akwaria od 30 litrów pojemności. W przypadku zbyt dużego przyrostu można zaszczepić fragment korala, lub próbować wymiany w sklepie na mniejszy okaz.

Szczepienie odbywa się przez podział i odcięcie kawałka koralowca. Przymocowanie do skały następuje z reguły samoistnie, można próbować też go przykleić. Najprostszym sposobem jest przyczepienie jego nogi gumką recepturką i zdjęcie jej po przytwierdzeniu się przez korala.

Odżywia się przede wszystkim światłem przez zooksantele.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!