Koralowce miękkie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Lobophytum sp. 02 to bardzo estetycznie wyglądający koralowiec miękki. W naturze spotykany w Indopacyfiku.

Jak Wszystkie koralowce miękkie nadaje się on już dla początkujących i nie jest zbytnio wymagający. Podobnie jak chociażby Sarcophyton zaliczany jest on do korali skórzastych, co ma związek ze sposobem wzrostu korala. Otóż zrzuca on warstwę "skóry", a następnie następuje jego przyrost. Wygląda to jakby z korala zwisała pajęczyna, lub jakby unosiła się nad nim mgła. W tym czasie koral nie pompuje się tak mocno. Oprócz tego jego ciało jest dość pomarszczone.

Wymaga wody o temperaturze od 24°C do 27°C. Oświetlenie powinno być dość silne, a cyrkulacja średnia.


fot. Mariusz Król - Lobophytum sp. 02

Zdarza się, że zamieszkują go błazenki tworząć tzw. naturalny dom (natural house). Przytulają się wtedy do niego między jego wystawionymi polipami. Warto dodawać do wody jod i strony pamiętając, że pierwiastki te są ulotne.

Minimalne wymagania dla niewielkich osobników to małe akwaria od 30 litrów pojemności. W przypadku zbyt dużego przyrostu można zaszczepić fragment korala, lub próbować wymiany w sklepie na mniejszy okaz.

Szczepienie odbywa się przez podział i odcięcie kawałka koralowca. Przymocowanie do skały następuje z reguły samoistnie, można próbować też go przykleić. Najprostszym sposobem jest przyczepienie jego nogi gumką recepturką i zdjęcie jej po przytwierdzeniu się przez korala.

Odżywia się przede wszystkim światłem przez zooksantele.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!