Koralowce miękkie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Jest to rewelacyjny gatunek koralowca miękkiego nadający się już dla początkujących akwarystów morskich. W naturze spotykany jest on w Indopacyfiku.

Sarcophyton sp. rosną dość duże i nie są bardzo wymagające. Przede wszystkim gatunek ten jest w miarę odporny na błędy początkujących akwarystów.

Wymaga wody o temperaturze od 23°C do 29°C, dość silnego oświetlenia i raczej średniej cyrkulacji. Warto dodawać jod i stront do wody. Należy pamiętać że pierwiastki te dość szybko ulatniają się z wody.

Młode osobniki można śmiało hodować w niewielkich akwariach, jednak gatunek ten w sprzyjających warunkach szybko rośnie i wkrótce może okazać się za mały do naszego zbiornika. Z tego też powodu polecane akwarium to zbiornik od 150 litrów wzwyż.


fot. Mariusz Król - Sarcophyton crassicaule po podziale i odcięciu nogi

Sarcophyton sp. zaliczane są do korali skórzastych. Ma to związek z ich wzrostem. Otóż raz na jakiś czas (średnio kilka tygodni) zrzuca on z siebie "skórę". Wygląda to czasami jak mgła, lub pajęczyna. Następnie miejsce ma przyrost osobnika. Podczas tego procesu koral jest pomarszczony i nie pompuje się tak jak zazwyczaj.

Zdarza się czasami, że potrafią w nim zamieszkać błazenki tworząc swój natural house.

Gatunek ten posiada bardzo długie polipy zakończone "kwiatkami". Z reguły chowane są przez niego na noc i wystawiane w bardzo szybkim tempie po otrzymaniu nawet minimalnej ilości światła. Odżywia się przez tzw. zooksantele (dzięki światłu).

Można dzielić go samemu przez odcinanie kawałka koralowca. Zdarza się, że dzieli się sam i wtedy wystarczy odciąć mu tylko nogę. Czasami proces trwa bardzo szybko, a czasami całkowite samoistne podzielenie następuje po kilku miesiącach. Szczepkę można próbować przytwierdzić do skały za pomocą kleju. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak przyczepienie nogi za pomocą gumki recepturki i późniejsze jej zdjęcie po samoistnym przytwierdzeniu się przez korala.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!