Koralowce miękkie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Xenia pochodzi z Oceanów: Indyjskiego i Spokojnego. Jest chyba jednym z najbardziej popularnych koralowców miękkich (zarówno w środowisku naturalnym, jak i w akwariach morskich).

Doskonale nadaje się dla początkujących akwarystów, gdyż nie wymaga zbyt specjalnych parametrów, a nawet w momencie złych parametrów wody lepiej rośnie i lepiej się rozmnaża.

Koral dorasta do 10 centymetrów i wymaga wody o temperaturze 22°C - 27°C. Oprócz tego lubi silne oświetlenie i dość silną cyrkulację.

Xenia zawdzięcza swoją nazwę "pulsująca" nie bez powodu. Otóż jej pierzaste parzydełka, nazywane niekiedy palemkami otwierają się i zamykają nawet do 40-tu razy na minutę. Czasami jednak sytuacja ta nie ma miejsca, co może mieć związek z parametrami wody, takimi jak np. niedobór jodu.


fot. Mariusz Król - Xenia elongata

Jak wszystkie koralowce miękkie xenia nie posiada szkieletu, tylko wspólną tkankę. W sytuacji zestresowania, lub po zgaszeniu światła koralowce kurczą się i zmniejszają w ten sposób w niewiarygodnie szybkim czasie swoje rozmiary. 

Jeżeli chodzi o karmienie odżywiają się przez zooksantele, aczkolwiek w momencie poruszenia piasku, czy też dania do wody bardzo drobnego pokarmu można zaobserwować jak xenia jest wręcz "zadowolona" z zaistniałej sytuacji.

Zdarza się, że xenia po zadomowieniu się w zbiorniku będzie się nadmiernie rozrastać. W miarę możliwości należy więc pilnować jej populacji. Potrafi tworzyć piękne, bujne "lasy", w których czasami swój naturalny dom lubią zrobić błazenki. W momencie nadmiernego rozrostu należy część koralowców oderwać. Warto jednak uważać przy tej czynności, gdyż xenia posiada śluz, który może nas wtedy podrażnić. Warto używać jak w każdym tego rodzaju przypadku rękawiczek bezpudrowych oraz okularów ochronnych.

Rozmnażanie jest bardzo proste i polega na oderwaniu kawałka koralowca i przymocowaniu go np. gumką recepturką do skałki.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!