Koralowce LPS
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Euphyllia paraancora pochodzi przede wszystkim z Filipin i Papui Nowej Gwinei.

Koralowiec należy do grupy koralowców LPS (Large Polyp Scleractinia), czyli wielkopolipowe korale twarde. Jest dość łatwa w hodowli, przy czym wygląda bardzo estetycznie.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/CphU2CU3Cgs

Szczególnie pożądane są przez akwarystów różne ciekawe odmiany barwne, trudniej spotykane w sklepach zoologicznych.

Zdarza się, że z czasem potrafią zamieszkać ją Amphipriony, czyli błazenki, tworząc w ten sposób swój natural house (naturalny dom).

Fot. Mariusz Król - Euphyllia paraancora cielista seledynowe tipy

Wymaga ona temperatury 24°C - 27°C i w miarę stabilnych parametrów wody. Warto zadbać o odpowiednią ilość wapnia i strontu w wodzie, gdyż wapń pełni rolę budulcową szkieletu, który jest twardy i z którego Euphyllia wyciąga swoje "macki".

Koral ten nie lubi silnej cyrkulacji, natomiast przystosowuje się do różnych warunków oświetlenia.

Jest dość agresywna i może parzyć inne korale, więc warto zapewnić jej sporo miejsca w zbiorniku, tym bardziej że czasami potrafi wyciągać polipy na znaczne odległości. Same polipy pompują się w oświetleniu bardzo szybko i osiągają znaczne rozmiary. Po wyłączeniu światła maleją i robią się bardziej cienkie.


Fot. Mariusz Król - Euphyllia paraancora cielista seledynowe tipy

Odżywia się przede wszystkim światłem przez zooksantele, aczkolwiek warto dokarmiać ją mrożonkami takimi jak czerwony plankton.

Gatunek ten jest wrażliwy na glony porastające szkielet, a także na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. 

Rozmnaża się przez podział główek, a szczepienie korali polega na odcięciu szkieletu jak najniżej od głowy, a następnie przyklejeniu do podstawki.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!