Koralowce LPS
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Euphyllia glabrescens zielona białe tipy to jedna z wielu odmian kolorystycznych tego gatunku. W naturze znajdziemy ją w Indonezji, Papui Nowej Gwinej, Samoa, na Wyspach Marschalla, a także w Morzu Czerwonym.

Euphyllia glabrescens posiada również drugą nazwę, która związana jest z jej o wiele dłuższymi polipami niż u innych Euphylli (długopolipowa). Główki osiągają średnio do 10 cm średnicy.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/CphU2CU3Cgs

Opisywana odmiana barwna jest koloru zielonego (fluo w aktynice) z jasnymi, wpadającymi w biały kolor końcówkami.

Wymaga temperatury od 24°C do 26°C, średniej ilości światła i w miarę spokojnej cyrkulacji (podobnie jak inne gatunki Euphylli).


Fot. Mariusz Król - Euphyllia glabrescens zielona białe tipy

Odżywia się w dużej mierze światłem przez zooksantele, ale warto raz na jakiś czas dokarmiać ją pokarmami dla koralowców LPS, czy chociażby fitoplanktonem i zooplanktonem.

UWAGA:
Gatunek ten jak to z Euphylliami bywa jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju glony, które mogą porastać jego szkielet oraz na uszkodzenia mechaniczne. Należy więc obchodzić się z nią ostrożnie.


Fot. Mariusz Król - Euphyllia glabrescens zielona białe tipy

Nie jest trudnym koralowcem i śmiało można ją hodować (oczywiście małą) w akwarium już około 80 litrów pojemności. Osobiście zaobserwowałem, że może stykać się z innymi przedstawicielami tego samego gatunku i w moim akwarium nic sobie nie robiły.

UWAGA:
Euphyliia glabrescens wyciąga znacznie dłuższe polipy od innych gatunków, dlatego warto zadbać o odpowiedni jej odstęp od innych koralowców, ponieważ jest ona dość agresywna i może parzyć inne zwierzęta.

Szczepki tworzy się przez odcięcie poszczególnych główek szkieletu jak najniżej i przyklejenie do podstawki.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!