Koralowce LPS
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Jest to bardzo ciekawy koralowiec LPS, którego pochodzenia to: Wietnam, Australia, Bali, Bunaken, Filipiny, Indonezja, Jawa, Morze Południowo-chińskie, Papua Nowa Gwinea, Sulawezi, Sumatra, Tajwan, Vanautau, Wybrzeże Jawy, Wybrzeże Sumatry, Wyspy Ryukyu, czy Wyspy Salomona. Jest więc bardzo rozpowszechnionym koralowcem w naturze.

Caulastraea swoją nazwę zawdzięcza budowie swojego szkieletu, otóż słowo aster oznacza gwiazdę, a kaulos łodygę, czyli gwieździsta łodyga. Dotyczy to praktycznie wszystkich odmian tego koralowca.

Koralowiec lubi średnią cyrkulacje i dość mocne światło. Opisywana odmiana pistacjowa nie świeci dodatkowo w aktynice (nie posiada barwnika zabezpieczającego ją przed zbyt silnym oświetleniem).


fot. Mariusz Król - Caulastraea curvata pistacjowa delikatnie polipująca

Jest to w miarę popularny koralowiec w akwarystyce morskiej i niezbyt trudny w hodowli. Wymaga wody o temperaturze od 24°C do 27°C i można ją hodować już w niewielkich zbiornikach.


fot. Mariusz Król - Caulastraea curvata pistacjowa

Polipy korala wystawiane są głównie wieczorem i nocą. To właśnie wtedy najlepiej dokarmiać jest koralowca różnego rodzaju mrożonkami. W tym przypadku akurat nie jest to konieczne. Osobiście dodatkowo rozdrabniam pokarm po jego rozmrożeniu. Podajemy go bezpośrednio do główek, które chcemy nakarmić, lub wlewamy do zbiornika. Po kilku do kilkunastu minut możemy zaobserwować jak główki Caulastraei są bardziej napompowane, aż "zawinięte" do środka, po prostu grube.

Rozmnażanie koralowca odbywa się poprzez dzielenie główek, natomiast szczepienie przez odcięcie szkieletu jak najniżej od głowy i przyklejenie na podstawkę.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!