Gąbki
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


fot. Robert Borzymek - Callyspongia siphonella

Opisywany gatunek można spotkać głównie w Morzu Czerwonym.


fot. Robert Borzymek - Callyspongia siphonella

Należy do rodziny gąbek Callyspongiidae.


fot. Robert Borzymek - Callyspongia siphonella

Gatunek ten potrafi osiągać imponujące rozmiary i dorasta nawet do blisko 100 cm wielkości. Tworzy bardzo piękne kształty w formie rur, dzięki czemu wielu akwarystów morskich chętnie hodowałoby ją w zbiorniku.

W akwarium jest możliwa w hodowli, choć nie nadaje się dla początkujących akwarystów morskich. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 800 litrów, co wiąże się głównie z osiąganymi przez nią rozmiarami. Woda powinna mieć temperaturę od 22°C do 28°C i stabilne parametry.

Jak wszystkie gąbki jest filtratorem, co oznacza, że wyłapuje pokarm z toni. Odżywia się głównie fitoplanktonem i zooplanktonem. W akwarium będzie wyłapywała wszelkie resztki pokarmu unoszące się w wodzie.

Fotografie zostały zawarte w opisie we współpracy z www.underwater.pl.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!