Gąbki
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish


Fot. Mariusz Król - Sycon raphanus

W naturze gatunek spotkamy w takich miejscach jak: Morze Arktyczne, Ocean Atlantycki, Filipiny, Japonia, Australia, Morze Czerwone, Morze Śródziemne, Sri Lanka, Wyspy Brytyjskie, czy Ocean Indyjski.

Zwierzę należy do rodziny gąbek i dorasta średnio do około 5 cm wielkości, choć zdarzają się czasami większe osobniki.


Fot. Mariusz Król - Sycon raphanus

Minimalna wielkość akwarium do hodowli to już 30 litrów pojemności. Parametry wody powinny być w miarę stabilne, a woda mieć temperaturę od zaledwie kilku, bo już 5°C do 28°C.

Gąbki te w sprzyjających warunkach bardzo szybko się mnożą. W akwarium morskim pojawiają się samoistnie, często zamieszkując sumpa. Potrzebują średniej cyrkulacji i słabego oświetlenia.


Fot. Mariusz Król - Sycon raphanus

Są filtratorami, co oznacza, że odżywiają się tym co wyłapią z wody, głównie drobnym planktonem. W akwarium morskim z reguły są to drobne pyłki pokarmu dla ryb.

Jeżeli chcemy przenieść gąbkę z jednego zbiornika, do drugiego, to robimy to pod wodą, tak aby nie narazić jej na kontakt z powietrzem atmosferycznym. Są one bowiem na nie wrażliwe, ponieważ zatyka ono ich "dziurki" i zwierzę nie ma jak pobierać pokarmu, przez co zdycha. Również pod wodą powinno zostać ono w sklepie do transportu.

Zwierzę idealnie nadaje się dla początkujących akwarystów.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!