Artykuły morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Caulastraea to bardzo ciekawy koralowiec LPS. W sprzyjających warunkach mamy oczywiście jego przyrosty. Warto więc zadać sobie pytanie się jak prawidłowo wykonać szczepki?

W przeciwieństwie do np. Euphyllia - Caulastraea bez względu na gatunek i odmianę barwną rośnie w szkielecie, który dzieli się na główki. Dlatego też fragowanie (szczepienie) jest o wiele prostsze niż np. u Euphylla rosnącej w formie grzebienia. Koralowca wyciągamy do osobnej miski, przygotowujemy w kolejnym pojemniczku wodę z jodem (do celów akwarystycznych). Jod ma za zadanie zdezynfekować fragowanego koralowca, a także zmniejszyć jego stres.


Rys. Mariusz Król - Szczepienie Caulastraea linia cięcia szkieletu

Linie cięcia szkieletu na rysunku zaznaczone są w różny sposób. To wszystko dlatego, że zależy to od wielkości koralowca z którego robimy szczepki i od tego, jakie szczepki chcemy uzyskać.


Fot. Mariusz Król - Caulastraea szczepki

Koralowca najlepiej tnie się małym dremelkiem, a cięcie wykonujemy jak najniżej główki na szkielecie. Następnie wkładamy na chwilę do przygotowanego roztworu jodu (kilka minut) i przyklejamy kolejno na podstawki. Później najlepiej umieścić koralowiec z powrotem w tym samym zbiorniku, ponieważ szybciej dojdzie do siebie.


Fot. Mariusz Król - Caulastraea szczepki

Koralowiec ten na szczęście bardzo szybko wraca do formy, a zrobienie szczepek nie powinno sprawiać problemu nawet początkującym akwarystom morskim.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!