Artykuły morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Euphyllia to piękny koralowiec LPS. W sprzyjających warunkach mamy oczywiście jego przyrosty. Rodzi się teraz pytanie w jaki sposób fragować (szczepić) Euphyllie?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego jaki gatunek Euphylli posiadamy, a konkretniej od tego czy posiadana przez nas odmiana rośnie w formie główek, czy w formie jednego szkieletu (nazywanego czasami grzebieniem).

Euphyllie które rosną w formie grzebienia są bardzo trudne do fragowania. Niektórzy twierdzą wręcz, że jest to niemożliwe, a koralowiec umiera po zabiegu. Prawda wygląda jednak inaczej. Przykładowym gatunkiem takiego rodzaju jest Euphyllia ancora.

ZOBACZ NASZ FILM
Bezpośredni link do filmu: https://youtu.be/CphU2CU3Cgs

Gatunek ten tak naprawdę w pewnym momencie rośnie do zbyt dużych rozmiarów i np. nie mieści się w naszym akwarium. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy jego sprzedaż osobie z większym zbiornikiem, lub zrobienie szczepki. Bardzo dobrą piłą najlepiej dremelkiem o dużej tarczy należy przeciąć szkielet w sposób zobrazowany na poniższym rysunku (pionowo).


Rys. Mariusz Król - Szczepienie Euphyllia linia cięcia szkieletu

Powinniśmy wcześniej mieć również przygotowaną w osobnym pojemniku wodę z akwarium, do której należy wlać preparat odkażający w postaci Jodu (do celów akwarystycznych). Oprócz tego Jod (bez względu na jego markę) ma właściwości, które powodują zmniejszenie stresu u koralowców.


Fot. Mariusz Król - Euphyllia ancora

Gdy już przetniemy naszą Euphyllię wkładamy ją na kilka minut do przygotowanej miski z Jodem, a następnie z powrotem do akwarium, z którego ją wyjęliśmy. W tych samych warunkach szybciej powinna dojść do siebie. Warto również przykleić od razu szczepkę na podstawkę, lub mały kawałek skały.

UWAGA:
Fragowanie tego rodzaju Euphylli jest trudne i nie polecam go początkującym.

Inne gatunki tego pięknego koralowca LPS są już dużo łatwiejsze do podzielenia. Oczywiście warto również przygotować sobie miskę z Jodem oraz dremelek, ale sam proces jest o wiele łatwiejszy, mniej stresujący i niebezpieczny dla naszego koralowca. Piszę teraz oczywiście o Euphylliach, które rosną w formie główek.

Jako przykład służyć nam może Euphyllia paradivisa.

Koralowca odcinamy na jego szkielecie konkretnej główki, lub kilku główek jak najniżej, tak jak zobrazowałem to na rysunku. Kolejno miska z wlanymi kilkunastoma kropelkami Jodu na kilka minut, klejenie szczepek i do zbiornika.


Rys. Mariusz Król - Szczepienie Euphyllia linia cięcia szkieletu

UWAGA:
Operacja w przypadku Euphylli rosnących w ten sposób jest prosta i powinien poradzić z nią sobie także początkujący akwarysta morski.


Fot. Mariusz Król - Euphyllia paradivisa szczepki

Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże wszystkim osobom, które do tej pory nie miały odwagi na szczepienie tego gatunku.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!