Artykuły morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Wybierając zbiornik którym będziemy chcieli cieszyć się przez długie lata warto zastanowić się nad szkłem, z jakiego będzie ono wykonane. Wybór jest dość prosty jeżeli możemy sobie pozwolić na trochę większe koszty.

Na rynku spotkamy się przede wszystkim z akwariami szklanymi. Wykonane one będą z trzech rodzajów szkła:

- Float

- Guardian

- OptiWhite

Każdy z tych rodzajów może mieć jeszcze pewne "podrodzaje" jak np. szkło Float Extra Clear. Zajmiemy się jednak opisaniem różnić między materiałami w wersji podstawowej.

Szkło Float jest dość zielonym szkłem. Z trzech konkretnie omawianych materiałów niestety to ono będzie cechowało się najniższą ceną, ale jednocześnie najbardziej będzie zmieniało nam kolory widziane w zbiorniku. To właśnie z tego materiału wykonanych jest najwięcej zbiorników dostępnych w sklepach. Akwaria klejone są zarówno białym, jak i czarnym kolorem silikonu.

Szkło Guardian charakteryzuje się większą przeźroczystością i bardziej neutralnym kolorem od szkła Float, przypominającym raczej błękit (moim zdaniem), niż zieleń. Nadal jednak jest to szkło zielone, choć jaśniejsze i efekt błękitu pojawia się w cienkim szkle, zieleń nadal jest widoczna w szkle grubszym. Efekt ten może być spowodowany również oświetleniem w danym pomieszczeniu. Szkło to przepuszcza więcej światła, dzięki czemu kolory w akwarium będą bardziej naturalne. W sklepach można spotkać zbiorniki wykonane z tego szkła. Będą one nieco droższe, ale efekt lepszej widoczności powinien być zauważony gołym okiem. Spotkamy akwaria ze spojeniami białymi i czarnymi.

Mimo wszystko najlepszym wyborem będzie akwarium wykonane ze szkła OptiWhite. Szkło to jest niesamowite, jeżeli chodzi o przeźroczystość. Współczynnik przepuszczania światła przez ten materiał wynosi aż 100% więcej od standardowego szkła. Dzięki temu szkło sprawia wrażenie, jakby go nie było, a co za tym idzie, my jako odbiorcy uzyskujemy imponujące efekty, zwłaszcza przy krystalicznie czystej wodzie. Mamy wtedy wrażenie, że woda jest jakby zawieszona w powietrzu. Oprócz tego kolory zwierząt i roślin będą idealnie naturalne, a odpowiednie światło tylko je podkreśli. Niestety cena szkła OptiWhite jest wyższa, ale tak to już bywa, że niestety coś za coś. Dodatkowo bardzo mało sklepów posiada w ofercie gotowe zbiorniki wykonane z tego materiału. Warto zwrócić również uwagę na krawędzie w akwariach OptiWhite, które są dodatkowo szlifowane. Nie stosuje się też żadnych dodatkowych wsporników, a dodatkowym wzmocnieniem jest najczęściej grubsze szkło. Niektórzy decydują się na czarny silikon, jednak lepszym wyborem jest zdecydowanie białe spojenie ścianek.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!