Artykuły morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Reklama
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Od jakiegoś czasu na rynku pojawiają się wszelkiego rodzaju konstrukcje do zbiorników, które są wykonane z ceramiki. Postanowiliśmy przetestować jedne z nich.

Nasz wybór przy tworzeniu konstrukcji padł na firmę AquaCeramic z Piławy Górnej. Przekonał nas do tego nie tylko fantastyczny kształt ceramiki, ale również łatwość dostosowywania jej do własnych potrzeb i swojego akwarium.

Ceramika ta jak zapewnia firma nie zawiera żadnych spulchnień, ani wypełnień. Wykonana jest z najwyższej jakości certyfikowanej gliny, według opracowanej przez firmę metody. Jest ona ręcznie formowana, suszona, a następnie wypalana. Niewątpliwym plusem jest brak konieczności moczenia ceramiki w osmozie, a jedynie jej przepłukanie z obecnego kurzu. Tworzenie swojej konstrukcji z tego produktu jest niezwykle łatwe.

My zajęliśmy się tworzeniem konstrukcji posiadając jeden gotowy filar i dodatkowo sześć półek. Poniżej na zdjęciach prezentujemy trzy z półek przed i po włożeniu na miejsce. Oczywiście z reguły wystarczy w odpowiedni sposób wsunąć półkę, aby ta się zablokowała i nazwijmy to zakleszczyła w filarze. My osobiście pokusiliśmy się jednak o podklejenie stworzonej konstrukcji klejem na bazie cementu portlandzkiego.


fot. Mariusz Król - półka numer 1 przed włożeniem w filar


fot. Mariusz Król - miejsce w filarze gdzie włożyliśmy półkę numer 1


fot. Mariusz Król - filar z włożoną półką o numerze 1


fot. Mariusz Król - miejsce w filarze na drugą półkę


fot. Mariusz Król - filar z drugą półką


fot. Mariusz Król - miejsce w filarze na półkę numer 3


fot. Mariusz Król - filar z półką numer 3


fot. Mariusz Król - gotowa konstrukcja filar z sześcioma półkami


fot. Mariusz Król - gotowa konstrukcja po podklejeniu


fot. Mariusz Król - konstrukcja w trakcie zalewania zbiornika


fot. Mariusz Król - zalewanie akwarium ciąg dalszy


fot. Mariusz Król - zalewanie konstrukcji w akwarium


fot. Mariusz Król - gotowa konstrukcja podczas zalewania zbiornika


fot. Mariusz Król - gotowa konstrukcja po zalaniu


fot. Mariusz Król - konstrukcja po zalaniu


fot. Mariusz Król - konstrukcja po zalaniu


fot. Mariusz Król - konstrukcja po zalaniu


fot. Mariusz Król - konstrukcja po zalaniu


fot. Mariusz Król - konstrukcja po zalaniu

Niewątpliwym plusem ceramiki jest brak niechcianych lokatorów, jak np. szklane róże, czyli ukwiały aiptazja. Dojrzewanie takiego akwarium podobno również przechodzi nieco łagodniej niż z żywą skałą. Oczywiście należy zadbać o odpowiednie złoża filtracyjne w sumpie. Dodatkowy atut to bardzo duża ilość półek do obsadzania koralowcami. Oczywiście to jak będzie wyglądała nasza konstrukcja zależy tylko od nas i naszej wyobraźni.

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2023

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!