Artykuły morskie
Polish Chinese (Traditional) Czech Danish English French German Greek Hungarian Indonesian Irish Italian Norwegian Portuguese Russian Spanish Swedish
Polish Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Ukrainian Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Fot. Piotr Menducki - Linofryna
Robal, wampirzyca, diabeł, najbrzydsza ryba świata… Od września ruszyła w Oceanice nowa sala ekspozycyjna z „Potworami z głębin”. Kilkanaście realistycznych makiet przedziwnych stworzeń z głębin oceanicznych, które można zobaczyć tylko na wystawie w Oceanice.

Oceanika w Kompleksie Świętokrzyska Polana (Chrusty koło Zagnańska) udostępniła zwiedzającym kolejną salę, a w niej kilkanaście makiet realistycznie odtworzonych zwierząt, zamieszkujących głębiny morskie. Na co dzień niedostępne dla oczu człowieka, ze względu na zamieszkiwanie w trudnodostępnych rejonach i wielkich głębokościach, wykształciły w toku ewolucji szereg mechanizmów pozwalających im na przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach, wielkim ciśnieniu, niskim stężeniu tlenu i ciemności.
Wśród eksponatów zobaczymy m. innymi Linofrynę drzewkowąsą ze świecącym krzaczastym wabikiem wyrastającym z dolnej szczęki. Oprócz niego na wierzchu pyska znajduje się duży wyrostek, także dający światło. Linofryna zamieszkuje Atlantyk.


Fot. Piotr Menducki - Linofryna

Diabeł czarny – Melanocetus johnsonii, to ryba z grupy matronic. Okrągła w kształcie samica prowadzi dość „nieruchawy” tryb życia. Jeszcze mnie ruchliwe są samce, które przyrastają do jej ciała. Na czubku głowy znajduje się świecący w głębinach wyrostek, który ma za zadanie przyciągać do ryby potencjalne ofiary.


Fot. Piotr Menducki - Diabeł czarny

Blobfish, której charakterystyczną cechą jest „obwisły i galaretowaty” wygląd uznawana jest za najbrzydszą rybę świata. Ryba ta zamieszkuje u wybrzeży Australii i Tasmanii na głębokości pomiędzy 600 a 1200 metrów.


Fot. Piotr Menducki - Blobfish

Wśród eksponatów znalazła się również Himantolophus paucifilosus - jedna z większych ryb głębinowych – jej wielkość dochodzi do 45 centymetrów. Jej charakterystyczną cechą są perełkowate wyrostki zwane neuromastem. Jest to narząd czuciowy, który wystaje nad skórę i pozwala rybie wyczuwać nawet najdrobniejsze poruszenie w otoczeniu. Himantolophus należy do grupy tzw.: „anglerfish” – czyli „ryb wędkarzy”. Za „wędkę” służy wyrastający z czubka głowy świecący wabik.


Fot. Piotr Menducki - Himantolophus

Po wystawie oprowadzi przewodnik. Wejście na Wystawę nie jest dodatkowo płatne, więc wystarczy zakup biletu do Oceaniki.

Źródło i zdjęcia: www.blog.kamyk.pl, www.swietokrzyskapolana.pl

Autor artykułu
Mariusz Król "marking" - założyciel i redaktor naczelny portalu Akwarysta.EU. Pasjonat akwarystyki od dziecka oraz autor wielu publikacji i artykułów dotyczących akwarystyki. Wielokrotny zwycięzca konkursów wiedzy akwarystycznej, a także konkursów na najlepszy zbiornik morski.

© Akwarysta.EU 2014 - 2022

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!