Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!


Fot. Piotr Menducki - Linofryna
Robal, wampirzyca, diabeł, najbrzydsza ryba świata… Od września ruszyła w Oceanice nowa sala ekspozycyjna z „Potworami z głębin”. Kilkanaście realistycznych makiet przedziwnych stworzeń z głębin oceanicznych, które można zobaczyć tylko na wystawie w Oceanice.

Oceanika w Kompleksie Świętokrzyska Polana (Chrusty koło Zagnańska) udostępniła zwiedzającym kolejną salę, a w niej kilkanaście makiet realistycznie odtworzonych zwierząt, zamieszkujących głębiny morskie. Na co dzień niedostępne dla oczu człowieka, ze względu na zamieszkiwanie w trudnodostępnych rejonach i wielkich głębokościach, wykształciły w toku ewolucji szereg mechanizmów pozwalających im na przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach, wielkim ciśnieniu, niskim stężeniu tlenu i ciemności.
Wśród eksponatów zobaczymy m. innymi Linofrynę drzewkowąsą ze świecącym krzaczastym wabikiem wyrastającym z dolnej szczęki. Oprócz niego na wierzchu pyska znajduje się duży wyrostek, także dający światło. Linofryna zamieszkuje Atlantyk.


Fot. Piotr Menducki - Linofryna

Diabeł czarny – Melanocetus johnsonii, to ryba z grupy matronic. Okrągła w kształcie samica prowadzi dość „nieruchawy” tryb życia. Jeszcze mnie ruchliwe są samce, które przyrastają do jej ciała. Na czubku głowy znajduje się świecący w głębinach wyrostek, który ma za zadanie przyciągać do ryby potencjalne ofiary.


Fot. Piotr Menducki - Diabeł czarny

Blobfish, której charakterystyczną cechą jest „obwisły i galaretowaty” wygląd uznawana jest za najbrzydszą rybę świata. Ryba ta zamieszkuje u wybrzeży Australii i Tasmanii na głębokości pomiędzy 600 a 1200 metrów.


Fot. Piotr Menducki - Blobfish

Wśród eksponatów znalazła się również Himantolophus paucifilosus - jedna z większych ryb głębinowych – jej wielkość dochodzi do 45 centymetrów. Jej charakterystyczną cechą są perełkowate wyrostki zwane neuromastem. Jest to narząd czuciowy, który wystaje nad skórę i pozwala rybie wyczuwać nawet najdrobniejsze poruszenie w otoczeniu. Himantolophus należy do grupy tzw.: „anglerfish” – czyli „ryb wędkarzy”. Za „wędkę” służy wyrastający z czubka głowy świecący wabik.


Fot. Piotr Menducki - Himantolophus

Po wystawie oprowadzi przewodnik. Wejście na Wystawę nie jest dodatkowo płatne, więc wystarczy zakup biletu do Oceaniki.

Źródło i zdjęcia: www.blog.kamyk.pl, www.swietokrzyskapolana.pl

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!