Artykuły morskie


Zainteresowany reklamą? Napisz do Nas!

Czy Wielka Rafa Koralowa naprawdę umarła? 11 października 2016 roku na portalu Outside ogłoszono, że Wielka Rafa Koralowa umarła.

Pozostaje sobie zadać teraz pytanie, czy jest to prawdą, czy tylko dość dobrze "sprzedającym" się artykułem - LINK.
Otóż artykuł ten ma już ponad 1,4 mln wyświetleń i wywołał nie małe zamieszanie w sieci, zwłaszcza wśród osób, które interesują się tym australijskim cudem natury.


Fot. Wielka Rafa Koralowa

Uspokajamy więc już na wstępie, że Wielka Rafa Koralowa NADAL ŻYJE. Zapewnienie takie daje Russell Brainard z NOAA Pacific Islands Fisheries Science Center. Jest on szefem programu, który zajmuje się ekosystemem Wielkiej Rafy Koralowej, a zapewnienie to można przeczytać m.in. na portalu The Verge - LINK.

Dlaczego więc w sieci pojawił się tak kontrowersyjny artykuł? Pozostaje mieć nadzieję, że celem było ostrzeżenie ludzi przed tym, co może się stać. Jednym z elementów który zagraża temu ciągnącemu się blisko 2300 km tworowi jest bowiem człowiek i jego działalność. Przykładem może być wydobywanie węgla, które wymagało w Australii pogłębienia dna morskiego. Degradacja środowiska jest coraz większa. Powoduje ona, że koralowce mimo swoich zdolności do odbudowywania rafy, mogą sobie z tym zadaniem nie poradzić.


Fot. Wielka Rafa Koralowa

Innym jest ogólne globalne ocieplenie. Rosnąca już od długiego czasu temperatura wody, a także jej zakwaszenie niszczą system jednego z siedmiu cudów świata. Pamiętajmy o tym, że rafa stworzona jest z żywych organizmów.

Duża część Wielkiej Rafy Koralowej nieustannie obumiera. Koralowce tracą zooksantele (symbiotyczne glony), dzięki którym posiadają nie tylko kolor, ale odżywiają się przez tzw. proces fotosyntezy. Zooksantele giną wraz ze zbyt wysoką temperaturą, a przez to koralowiec traci pożywienie i zaczyna obumierać. Oczywiście zwierzęta odżywiają się nie tylko dzięki zooksantelom, ale to właśnie one stanowią główne źródło dostarczania im energii. Zbyt wysokie zakwaszenie wody powoduje z kolei rozpuszczanie się szkieletów koralowców.

Wielka Rafa Koralowa jest największą rafą koralową na świecie. Jej wielkość powoduje, że jest ona widoczna nawet z kosmosu. Spotkamy na niej nie tylko ryby, ale również m.in. delfiny, żółwie, czy wieloryby.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że człowiek zastanowi się nad wieloma działaniami, które prowadzą do dewastacji australijskiego środowiska oraz globalnego ocieplenia. Nigdy bowiem nie jest za późno, aby móc przynajmniej starać się naprawić, to czego nie możemy stracić.

© Akwarysta.EU 2014 - 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości, lub części zamieszczonych materiałów zabronione!